Nigdy nie było tak, żeby ktoś musiał ode mnie kupować zdjęcia. Nigdy tak nie było, nie ma tak i nie będzie. Jeżeli jednak jakieś zdjęcie jest potrzebne do wykorzystania na jakimś określonym polu eksploatacji, albo na wypadek gdyby jakieś zdjęcie się spodobało to jest taka możliwość aby je ode mnie kupić, również jeśli ktoś ma taką wolę i chęć wynagrodzenia mojej pracy, albo po prostu chce mieć zdjęcie na użytek prywatny.
Rzecz jasna nie mam nic przeciwko temu aby wchodzić na moją stronę i oglądać zdjecia przez internet - to nic nie kosztuje :-) pomijając oczywiście koszty dostępu do sieci :-)


Jeśli szukacie Państwo niezależnego współpracownika, który udokumentowałby jakieś wydarzenie? Wykonałby zdjęcia:

    na imprezach
  • sportowych
  • muzycznych
  • plenerowych
  • handlowych
  • rodzinnych
  • i przy innych okazjach

  • oraz zdjęcia produktowe

Proszę się ze mną kontaktować. Przykładam dużą wagę do tego, aby dobrze wykonać zdjęcia bo na nich się głównie koncentruję. Z tego też powodu wolałbym aby współpraca dotyczyła wyłącznie zdjęć. Niekoniecznie również tekstu. Wychodzę z założenia, że aby dobrze coś zrobić to należy się na tym skupić, a zbierając dodatkowe informacje ucierpi na tym zdjęcie i na odwrót... Chcąc napisać dobry tekst należy dołożyć starania by zebrać informacje aby były one rzetelne, a ja nie chcę odbierać chleba ludziom zajmującym się opracowywaniem tekstów.
Jakkolwiek, ze swojej strony daję pełne zaangażowanie i możliwie najlepsze wykonanie.
Proszę wziąć pod uwagę, że nie jestem zmotoryzowany i na obecną chwilę mogę dotrzeć bez przeszkód głównie tam gdzie mogę dojść, dotrzeć rowerem, pociągiem, tramwajem, autobusem, autokarem itd., no i oczywiście na związane z tym zależności.

Do kogo skierowana jest ta propozycja?
Do każdego kto potrzebuje/chce, aby wykonać zdjęcia. Moje preferencje są mniej ważne, dlatego na równi traktuję osobę prywatną, agencję, redakcję czasopisma czy portalu, stowarzyszenie czy firmę produkcyjną. Zawsze daję z siebie tyle ile mogę by najlepiej zrobić to co do mnie należy. Słowo jest dla mnie droższe od pieniędzy, dlatego również wymagam rzetelności dotrzymywania określonych uzgodnień.
Nie jest moim celem to, aby ktoś stracił pracę przez fakt, że ja będę ją wykonywał dlatego nie przeszkadza mi to, że wykonam ją np. tylko w okresie, kiedy ktoś, kto akurat miał wykonać dane zdjęcia zachorował, albo po prostu nie może być w kilku miejscach na raz itp.
Ważne !
Szczegóły uzgadniam z osobą, która jest bezpośrednio zaangażowana w wykorzystanie zdjęć. Pośrednikom mówię NIE.

Na jakich warunkach proponuję współpracę?
Propozycja dla osób prywatnych, firm i organizacji

Najchętniej umowa o dzieło. Z uwagi na różnorodny charakter tej pracy większość warunków uzgadnianych jest indywidualnie. Zdjęcia w większości przypadków udostępniam na niewyłączność (!), ale nie musi to być regułą. Nie wykonam zdjęć "na gębę" komuś kogo nie znam i nie prowadziłem wcześniej współpracy. Proszę to wziąć pod uwagę, dlatego aby sprawnie uzgodnić warunki proszę wybierać sposób kontaktowania się po którym zostanie wyraźny ślad (e-mail, gg,).
Rozliczenie - W większości przypadków będę wymagał 30% bezzwrotnej zaliczki płatnej z góry, reszta na koniec, lub w uzasadnionych przypadkach częściowo również w trakcie trwania pracy, reszta na koniec.

Propozycje od czasopism
Uzgadniając szczegóły dotyczące miejsca i czasu wykonania zdjęć strona wychodząca z propozycją działa w celu wykorzystania ich na łamach czasopisma.
Jeśli wymagana jest do wykonania zdjęć akredytacja to w przypadku, kiedy podejmę się tego zadania będę wymagał podania mi namiarów na osobę, która mi tej akredytacji udzieli. Nie dopuszczam w takim przypadku myśli o jakichkolwiek "zgrzytach" z racji tego, że traktuję sprawę poważnie i takiej samej postawy wymagam. Generalnie zdjęcia, które wykonam przedstawiam w wersji pomniejszonej do wglądu na swojej stronie, a to, które (tudzież te, które) przypadnie (przypadną) do gustu udostępnię.
Rozliczenie - przelew na konto i egzemplarz autorski.
Propozycja dla portali i stron internetowych
Strona komercyjna (proszę nie mylić z domeną komercyjną) - wykorzystanie zdjęcia odbyć się może pod warunkiem dokonania wpłaty uzgodnionej kwoty na moje konto, albo po podpisaniu umowy regulującej warunki współpracy, nie wykluczam tu w określonych sytuacjach rozliczenia barterowego czy innych form jeśli są uzasadnione i możliwe do zrealizowania.
Wykorzystanie zdjęć na niekomercyjnych stronach www odbywa się wg zasady dozwolonego użytku, jednak proszę o kontakt w przypadku chęci wykorzystania zdjęcia, tudzież zdjęć. Chodzi o to, że chciałbym mieć rozeznanie w tym gdzie będzie widniało jakieś zdjęcie, w jakim celu będzie ono wykorzystane (w znacznej większości przypadków nie widzę problemów by się nie zgodzić na wykorzystanie zdjęć) no i oczywiście będę prosił o podpisanie i/lub dodanie linku do mojej strony (podanie autorstwa prac wykorzystanych na stronie jest obowiązkiem autora strony/osoby administrującej stroną - to tak w formie zwrócenia uwagi tym, którzy o tym nie wiedzą).

Jeśli podejmuję się wykonania zdjęć na zamówienie...
Nie płacę za akredytacje albo bilety wstępu czy dodatkowe opłaty jeśli takowe do wykonania zdjęć są wymagane
Wkład mojej pracy jest wystarczająco duży, poza tym zdjęcia te i tak z założenia mają być częścią jakiegoś produktu (czytaj: gazety, czasopisma, ulotki, folderu, reklamy itp., itd... w zależności od wykorzystania zdjęć ), do którego mają być użyte i tak czy inaczej będą służyć temu by uatrakcyjnić ów produkt klientowi (czytaj: czytelnikowi, reklamodawcy - w tym przypadku bynajmniej nie chodzi mi o zdjęcia produktowe), który za niego zapłaci, po to by wyżej wspomniany produkt w efekcie przyczynił się do uzyskania przychodu, dlatego koszty te ponosi strona zamawiająca zdjęcia.

Patrząc na to z drugiej strony...
Równie dobrze można nadsyłać mi informacje o różnego rodzaju przedsięwzięciach, imprezach, eventach, wystawach, które mają się odbyć, bez uzgadniania warunków, ale w takiej sytuacji to ja wybiorę te na które będę chciał/mógł się wybrać i wykonam na nich zdjęcia. Oczywiście strona informująca mnie nie ma pewności, że będę tam i zrobię jakiekolwiek zdjęcia, ale również nie ponosi ewentualnych kosztów wstępnych. Wykonane zdjęcia umieszczę na swojej stronie, dostępne one będą generalnie na niewyłączność. Cena uzależniona będzie od sposobu ich wykorzystania w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.

Jak należy się ze mną kontaktować?
Najlepiej przez e-mail, w uzasadnionych sytuacjach telefonicznie. Jeśli będzie taka potrzeba to również przez gg, albo Skype, ale nie przesiaduję "na komunikatorach" dlatego rzadko można mnie zastać on-line. Jeśli zachodzi taka potrzeba to proszę o sms z prośbą o włączenie komunikatora, albo - i to jest lepsze rozwiązanie - uzgodnić godzinę kiedy będziemy mogli poświęcić czas na na uzgodnienia za pośrednictwem komunikatora. Dzwonić można do mnie w godz. od 11 do 24, a nierzadko i do 1 - 2 w nocy. (Czasu warszawskiego - info pro forma) W bardzo dobrze uzasadnionych sytuacjach 24h/dobę.
Adresy e-mail na które można mi nadsyłać te informacje znajdziesz klikając tutaj, albo w link "kontakt" w stopce.

© Wszystkie zdjęcia i teksty, które są na mojej stronie, oraz te, które wstawiam do galerii internetowych i blogów są mojego autorstwa i są prawem chronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4. lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami).
Nie godzę się na bezprawne wykorzystywanie mojej pracy, dlatego by z niej korzystać, proszę o kontakt w celu uzgodnienia warunków.

Wybierając moją propozycję otrzymacie Państwo pełne zaangażowanie, indywidualne i elastyczne podejście do każdego zlecenia czy współpracy oraz umiejętność korzystania z doświadczenia zdobytego w praktyce.

Nie wyrażam zgody na wykorzystanie mojej pracy - również w formie utworów zależnych - na stronach www i wszelkich innych publikacjach łamiących zasady dobrej obyczajności, zachęcających do łamania prawa lub netykiety !